Kurumsal Ki̇mli̇k Çalışması
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
Kurumsal Kimlik Çalışması
Kurumsal Kimlik Çalışması

Kurumsal Kimlik

Özel kişilerin sahip olduğu bir kimlik yani kendilerini tanıtan bir materyal bulunması gibi kurumsal yapıya sahip olan markalar ve firmaların da bir Kurumsal Kimlik sahibi olması gerekir. Firma, kurum, vakıf, dernek, marka ya da bir işletmenin sahip olduğu bu kimlik, firmayı tanıtan ve imajını temsil eden yapıyı oluşturmaktadır. Yani çok basit bir şekilde şahısların sahip olduğu kimlik gibi kurumların sahip olduğu bir kimlik de bulunmaktadır. 

Kurumsal Kimlik bir firmanın sahip olduğu hem iç dünyayı hem de dış dünyayı temsil etmektedir. İyi tasarlanmış bir kimlik ise müşteriye hitap ederek, hedef kitle açısından markaya prestij kazandırır ve daha saygın bir hale getirir. Bu nedenle Kurumsal Kimlik Tasarımı gerçekleştirilirken, göz alıcı, müşteri tarafından kabul edilecek, etkili ve akılda kalıcı bir tasarım yapılması önemlidir. 

Süreç içerisinde bir firmanın Kurumsal Kimlik kazanabilmesi için çok detaylı ve uzun bir çalışma gerçekleştirilir. Bu bağlamda firmamız tarafından da bu çalışmalar için profesyonel ve geniş bir ekip ile birlikte koordinasyon sağlanır. Grafikerlerden teknik ressamlara ve yazılım uzmanlarından içerik uzmanlarına kadar birçok kişi bu ekip içerisinde yer alır. Kurum için imza niteliğini oluşturacak bu kimliğin tasarlanması açısından uzman ekibimiz bir araya geldiğinde, firma temsilcileri ile karşılıklı fikir alışverişi oluşturarak, zahmetli bir süreci tamamlar. 

Kurumsal Kimlik Çalışması Kapsamında Neler Yer Alır?

Kurumsal Kimlik Çalışması çok kapsamlı bir çalışma olarak birçok noktayı içerisinde barındırır. Yani bir kurumun ihtiyaç duyabileceği bir çok farklı noktada bu kimlik ile birlikte çalışmalar gerçekleştirilir. Örneğin, kurumsal kimlik çalışması sayesinde firmaya ait ürünler, sunulan hizmetlerde kullanılan materyaller, ürünlerin ait olduğu ambalajlar gibi birçok nokta üzerinde kullanılacak tasarımlar elde edilir. 

Örnek olarak bir turizm firmasının sahip olduğu tüm ürünleri sunduğu veya tüm hizmetler için kullandığı binalar, araçlar, şantiye alanları, açık alan noktaları gibi her ayrıntıda kimlik çalışmasının tasarımları bulunur. Firma ya da marka açık alanda tabelalar, billboard, durak veya dijital alanda gerçekleştirilecek çalışmalarda Kurumsal Kimlik Tasarımı sayesinde bilinirlik sağlar. Kurumsal Kimlik Çalışması firma tarafından katılım sağlanan fuar, organizasyon, sergi veya sponsorluklarda da kullanılabilir. 

Temel olarak bir firma içerisinde klasik bir şekilde kullanılacak antetli kağıt, zarf, dosya, kalem, anahtarlık, promosyon, kartvizitler, tahsilat mektupları, irsaliyeler, faturalar, sertifikalar, kurumsal yayınlar, broşürler, bayraklar, flamalar, takvim, bloknot gibi her nokta üzerinde Kurumsal Kimlik Çalışması kullanılabilir. Yani kimlik tasarımı gerçekleştirilirken tüm bu noktalar göz önüne alınır ve Grafik Tasarımları logo veya farklı araçlar ile birlikte bu noktalar üzerinde uygulanacak şekilde hazırlanır. 

Aslında günümüzde kağıt ve kırtasiye ile çözülen işlerin dijital ortama aktarılması ve reklamların da genellikle web sayfaları ve dijital tanıtım alanlarına aktarılması nedeni ile Kurumsal Kimlik Tasarımı önemli bir ihtiyaç oluşturmaktadır. Örneğin, bir firma veya markanın sosyal medya üzerinde ya da web sayfasında gerçekleştireceği her çalışma için bu kurumsal tasarımlar önemli bir ihtiyaç oluşturmaktadır. Yani genel olarak ele alındığında Kurumsal Kimlik bir firmanın ihtiyaç duyacağı her alanda kullanılacak bir çalışma oluşturmaktadır. 

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nasıl Gerçekleştirilir?

Bir firma ya da marka için Kurumsal Kimlik Tasarımı sağlanacak ise bunun belirli aşamaları olmalıdır. Öncelikle tasarım sürecine başlamak için yapılacak her kalem işin belirlenmesi ve bu işler konusunda marka üzerinden onay alınması gerekir. Örneğin, bazı firmalar logo, antetli kağıt, kartvizit, bloknot, karton çanta, CD, kalem ve anahtarlık tasarımı gibi bir liste isteyebilir. Fakat başka bir firma ise tamamen dijital alanda kullanılacak bir Kurumsal Kimlik Çalışması talep edebilir. 

Hazırlanacak paket açısından mutabık kalındıktan sonra uzman ekibimiz ikinci aşamaya geçer ve zamanlama sağlanır. Çalışmaların yapılması için belirli bir zaman aralığı belirlenmesi ve bu zaman aralığı içerisinde teknolojik imkanlardan yararlanarak, çağımızın gereksinimlerini karşılayan bir Kurumsal Kimlik paketinin tamamlanması önemlidir. Ancak elbette bir sonraki aşamada yapılan çalışmalar bir örnek oluşturduğu için sunum aşaması yer alır ve onay alınması gerekmektedir. 

Son iki aşama içerisinde sunum aşamasından sonra talep edilen düzeltmeler, eklemeler ve yanlışlıkların giderilmesi gibi kademeler bulunmaktadır. Müşterilerimiz tarafından gerekli bulunursa, Kurumsal Kimlik Tasarımı içerisinde değişimler yapılabilir. Örnek olarak renk değişimi yapılması, çizgilerde oynamalar sağlanması, metinlerin değiştirilmesi veya boyutların değiştirilmesi gibi konular olabilir. 

Son aşama ile birlikte Kurumsal Kimlik Çalışması istekleri uygun bir hale getirildiğinde artık onaylanan tasarımın basılı veya dijital olarak kullanılabilecek bir hale getirilmesi sağlanır. Yani örnek olarak antetli kağıtlarım basım işlemi gerçekleştirilir veya sosyal medyada kullanılacak görseller hazır hale getirilerek teslim edilir. 

Kurumsal Kimlik Tasarımı İçin Gereklilikler Nelerdir?

Uzman ekibimiz tarafından kimlik tasarımı gerçekleştirilirken bazı gereklilikler göz önünde bulundurulur. Çünkü Kurumsal Kimlik başka bir noktada örneği bulunmayan, taklit içermeyen, tamamen özgün ve firma için karakter oluşturacak bir yapıya sahip olmalıdır. Bu nedenle öncelikle firmanın kurumsallarının belirlenmesi için renk seçimi gerçekleştirilir. Çünkü firma ile ilgili her tasarımda akılda kalıcı ilk ayrıntıyı renkler oluşturur. 

Renkler sonrasında Kurumsal Kimlik Çalışması için en önemli ayrıntı yazı karakterleri ve görsel karakterlerdir. Yazı karakterleri açısından gerekli punto boyutları ve farklı font seçimlerine özen gösterilerek kapsamlı bir inceleme sağlanır. Çünkü bir inşaat firması için kullanılacak karakterler ile bir sanat kurumu için kullanılacak karakterler birbirinden net bir şekilde farklılık oluşturacaktır. Benzer şekilde logo gibi noktalarda yapılacak çalışmalar için karakteristik çizgilere sahip olarak kimi zaman sade ve yuvarlak hatlar kimi zaman siz keskin hatlar kullanılabilir. 

Kurumsal Kimlik mutlak bir şekilde bu noktalara dikkat ederek hazırlandıktan sonra akılda kalıcı ve ilgi çekici bir sonuç elde edilebilir. Keza Kurumsal Kimlik Çalışması yapılırken en önemli amaç, insanların aklında kalacak ve kabul edilecek bir sonucun sağlanmasıdır. Bu sayede dünyanın sayılı markaları tarafından elde edilen prestij gibi yüksek bir prestije ulaşmak için firma vizyonu ve misyonu çerçevesinde bir çalışma elde edebilir. 

Kurumsal Kimlik Tasarımı Tüm İhtiyaçlarınız İçin Cevaptır

Uzman ekibimiz tarafından gerçekleştirilen Kurumsal Kimlik Tasarımı sayesinde tüm ihtiyaçlarınız için aradığınız cevapları kolaylıkla bulabilirsiniz. Fiili açıdan düşünüldüğünde bir logonun tasarlanması, bu logonun kullanım şekillerinin belirlenmesi, ölçü ve kullanım boyutlarının tespit edilmesi gibi her nokta sağlanır. Logo içeriği ile birlikte kullanılabilecek kartvizit, antetli kağıt, diplomat zarf, torba zarf, resmi evraklar, kırtasiye ürünleri gibi tüm basılı materyaller sizin için tasarlanmış bir hale getirilir. 

Yazılı veya görsel basında kullanabileceğiniz şekilde reklam filmleri, gazete ilanları, dergi ilanları, basın duyuruları ve eleman ilanları gibi noktalarda kullanılabilecek bir kimlik tasarımı sağlanır. Bu sayede yer aldığınız herhangi bir noktada kendinizi net şekilde ifade edebileceğiniz bir Kurumsal Kimlik sahibi olacaksınız. Bu nedenle Kurumsal Kimlik Çalışması çok geniş bir yapıya bağlı olarak hazırlanır. 

Kurumsal Kimlik Çalışması tamamlanmış bir firma, marka kişiliğine sahip olur ve farklı tasarımları ile birlikte kendine has bir yapı elde eder. Farkındalık oluşturan bir marka sadık bir müşteri kitlesi sağlamakla birlikte çok daha sağlam temellere sahip olma şansı sağlar. Firmamız bu çerçevede hazırlayacağı her çalışma için geleceğe yönelik adımlar atacak firmalara yine geleceğin ihtiyaçlarını karşılayan bir kimlik çalışması oluşturmaktadır.

HEMEN TIKLA

BİZİMLE ZİRVEYE ULAŞ!